Soutěžní povídka č.1: A zase ty Vánoce

4. ledna 2013 v 21:09 | Peggie |  Soutěže
Jako první mi přišla povídka od blogerky vampire832, Hanky. Nic mi sice o sobě nenapsala, ale známe se už dlouho, takže tak nějak vím, co je zač :). Připomínám, že povídky sem dám tak, jak mi došli, bez žádných úprav (kromě úprav do výsledného článku). Přeju příjemné čtení ;)


Komentář: Povídka je úplně vymyšlená a je to fantasmagorie. :-P

A zase ty vánoce

Nesejdem se po roce?

,,A je to tady zas čas kdy se lidi tlemí na všechny strany,vyšilují z toho že nemají nakoupené všechny dárky nebo je jen zasáhla Š.PV.H(šílená předvánoční horečka).Možná to ode mě zní hrozně necitlivě,ale to je proto,že mi Vánoce nahánějí hrůzu.A proč vlastně?Je to hlavně proto,že se mi na vánoce vždycky něco stane,takže za 1.jeden chlap se mi sápal po krku(myslím že to byl upír PŠŠT...)
za 2.vánoce vyšli zrovna na úplněk,já se vracela lesem domů a něco na mě vyskočilo podle policie to byl vlk(podle mě vlkodlak)
za 3.a to je nejhorší důvod
Skončila jsem v pěstounské péči a mí "rodiče" jsou strašní paka(určitě zombí)
Jo a kdo že vlastně jsem?Jmenuji se Julie Juglandová a tohle je můj příběh."

I.Kapitola

Snad je všemu konec
,,Lesy ztlum ten kravál. "Lesy je moje pitomá nevlastní sestra a už hodinu tady falešně hraje na housle. ,,O bože ta holka je magor."
,,Cos to řekla! "Á konečně se na scéně objevuje moje nevlastní máti, myslím že popis mořské příšery by na ni seděl, ale pro jistotu vám ji popíšu nějak podrobněji ,má husté rezavé vlasy s blonďatým melírem který jí vůbec nesluší, co jí ale vůbec nejde k pleti jsou fialové linky, které si dává na výrazné zelené oči. ,,Slyšelas! Jul to se k nám nemůžeš chovat aspoň trochu fér vždyť jsme si tě schválně osvojili a…
,,Tak dost! Nebudu poslouchat žádnou přednášku ČAU!" Nesnesu tyhle kecy. Jako po každé přednášce udělám to, co dělám vždy uteču. Ráda běhám po cestě v lese, ale dnes se tady něco děje všude houkají sirény, přijíždí policie a záchranka., ,Co se tady stalo? "Ptám se jedné paní co vypadá že ví co se tady děje . ,,Něco se snažilo sežrat jednoho kluka . A takové děti jako ty se nemají co toulat večer sami v lese. VEN! " Chystám se namítnout , že je mi už 15 , ale při pohledu na tu paní si to rozmyslím a radši odejdu . Vešla jsem do lesa (tudy jsem vůbec jít nechtěla) chtěla jsem se hned vrátit zpátky ,ale něco mě nutilo jít ku předu (vůbec jsem netušila kudy jdu).Páni , to jsem snad v pohádce nebo co? Vešla jsem na mýtinu doprostřed lesa a vidím studánku, ale tak krásnou jako v pohádce. Něco mě nutí se do studánky podívat.
ÁÁÁÁÁÁÁÁ DRA - DRA - DRAK

II. Kapitola

Bože to snad není možné
,,Nečuč tak na mě. A přestaň konečně ječet." V tu chvíli si pomyslím: Bože v životě jsem neviděla draka(kromě papírového) a teď tady jeden stojí a říká mi ať přestanu ječet. Vypadá docela ošuntěle vždy jsem si je představovala větší a se zlatými šupinami .
,,Jo říkám ti ať přestaneš ječet, no a ty šupiny mi vybledli."
,,Aha, počkej ty slyšíš co si myslím?"
,,Ano slyším."
,,Ale jak?????"
,,Zadrž na vysvětlování nemám čas musím tě vzít do našeho světa."
,,Do vašeho čeho?"
,,Světa, tak nečuč na mě s otevřenou pusou a sedni si na mě."
Radši udělám co po mě chce, bože já jsem se asi zbláznila. V tu chvíli když jsem si sedla drakovi na záda mi připadalo, že letíme prostorem a časem a já nemohla popadnout dech. Když se drak zastavil, uviděla jsem lidi, ne lidi vlastně sněhuláky jak nám mávají a cosi u toho říkají.
,,Proč jim nerozumím?"
,,Jim nikdo nerozumí, pojď."
,,Kam to jdeme?"
,,Za tvojí mámou. "Odvětil drak nepřítomně.
,,Za mou mámou to není možné ta už je přece roky mrtvá!"
,,Ne není, je jedna z těch co to tady vede."
,,Co tím myslíš tady?" V tu chvíli kdy jsem to řekla se na mě drak podíval takovým pohledem jako bych byla úplně blbá.
,,Hm s tebou to bude asi těžké. Ty opravdu netušíš kde jsme?" Zeptal se mě drak ledově.
,,Tak schválně, že jsme na severním pólu?"
,,Hm dá se tomu tak říkat, ale mi tady tomuhle místu říkáme říše vánoc." V tu chvíli se drak zastavil a rozhlédl se a já se též rozhlédla. Uviděla jsem zvláštní stvoření vypadali skoro jako elfové. Neměla jsem bohužel víc času si je prohlédnout drak už totiž vcházel do velkých vrat. Místnost do níž jsem s drakem vstoupila byla nádherná, ale víc než ta místnost mě zaujala žena která stála proti nám. Měla dlouhé kaštanové vlasy a myslím, že to byla tatáž co jsem potkala v lese. ,,Ahoj Juli."Pozdravila mě a já zůstala stát jako přimrazená ona totiž vypadala jako moje starší kopie.

III.Kapitola

Já už věřím a co ty?
,,Proč jsem tady?" Ptala jsem se tónem kterým bych normálně neřekla ani AHOJ.
,,Si tady protože potřebujeme tvou pomoc."
,,Tak jo a kvůli čemu?"
,,To kvůli mně." Ozval se drak strašně provinilým tónem.
,,Proč co jsi udělal?"
,,Zacvičoval jsem nového draka, víš draci chodí na zem proto aby rozšiřovali vánoční náladu. No a já se trochu přeřekl řekl jsem mu že draci dávají srdce dohromady."
,,No a co je na tom špatného?"
,,Nic zlato." To se ozvala poprvé moje "mamka".
,,Ale víš drak to pochopil tak že musí sehnat co nejvíc srdcí dohromady a tak chodí po světě a vytrhává z lidí srdce." Naráz jsem si vzpomněla na to co se stalo v lese ale v tom vstoupil do dveří, ne to není možné sám Santa Klaus a řekl: ,,Ale ano je to možné. Jak vidíš existuju. Tak co Juli uděláš to pro nás?" Chvilku jsem se rozmýšlela a pak řekla: ,,Ano udělám."
,,Tak dobře Rudolf tě doprovodí."
,,Rudolf?"
,,Ten drak."
Když Santa odešel a my se vydaly na cestu do našeho světa, mamka mi řekla ať na ni nezapomenu a že se vždy na vánoce uvidíme. A ještě mi řekla: ,,Tvůj úkol není jen draka zastavit ale i tu křivdu napravit."A ještě tajemně dodala. ,,Poznáš jak."
Když jsme odešli ihned jsem si začala draka dobírat.
,,Tak Rudolf vážně? Nevypadáš jako sob."
,,To si jen lidi vymysleli." Zabručel drak nevrle.
,,Nasedni tentokrát poletíme." A letěli jsem byla to nádhera. Brzo po našem výletu jsme našli draka. Už měl vyhlédnutou další oběť.
,,Hej Ronalde přestaň!" Zařval Rudolf. Ale drak si nedal říct. A pak začala mela. Jeden drak kousal do toho druhého. Já jsem v tu chvíli udělala jen jednu věc co mě napadla, přála si abychom se přenesli zpátky do říše vánoc. A pak se to stalo oba draci zůstaly stát jako vyjevení. A aby toho nebylo málo objevili jsme se přímo před Santou.
Santa pak dal druhého draka na převýchovu a pochválil Rudolfa.
,,Dobrá práce Juli." Pochválil mě Santa a tvářil se vesele.
,,Ale já vlastně nic neudělala."
,,Ale ano udělala použila si kouzlo vánoc abys pomohla druhým."
,,Vážně ,a komu jsem pomohla?"
,,No přece těm co drak ubližoval?" Vzpomněla jsem si na kluka kterému nikdo v lese nepomohl.
,,Ne nepomohla ne všem." Santa se pousmál.
,,Nikdo přece nemůže všechno. Mysli na ty kterým mohl drak ublížit."
Santa se naráz zatvářil vážně a vytáhl z kapsy rolničku.
,,Tady máš myslím že víš co s ní udělat." Vzala jsem si ji a zacinkala byl to ten nejkrásnější zvuk jaký jsem kdy slyšela, ale pořád jsem nevěděla co s ní.
,,Kdokoli bude slyšet její zvuk tak bude věřit ty víš na co."Santa se zasmál a já se už zase přenášela domů. A když jsem věšla do domovních dveří došlo mi proč mi tu rolničku Santa dal a jak napravit všechny křivdy co drak způsobil.
A pokud i ty věříš tak víš proč……………
P.S………Pokud budeš chvíli zticha tak uslyšíš cinkání rolniček na Santových saních

Veselé Vánoce

Věř svým přátelům a rodině když říkají že kouzlo vánoc je pravé


Věnování: Mým nejlepším kamarádkám
Báře a Marti
__________________________________________________________________________________________

HODNOCENÍ:

Moje hodnocení:
Originalita: 10
Gramatika: 9
Plynulost a návaznost děje: 10
Celkový dojem: Děj povídky se mi poměrně líbil. Vymyslet všechno, bez podkladu od autora je těžké. Povídka mi připomíná vánoční filmy, kde jde vlastně o totéž: věřit. Až na chybějící čárky, bylo všechno v pořádku, takže jsem strhla jen jeden bod. Děj stále plynul, navazoval. I když to byla taková trošičku pohádka, nemyslím, že je to špatné. Proto za celkový dojem dávám 10.

Dohromady: 39

Vaše hodnocení:
Hodnotit se bude do komentářů, protože v anketách se někdy dá hlasovat dvakrát (ze dvou počítačů). Každý hlasující do komentáře napíše, jak se mu povídka líbila, PROČ dává takové a takové hodnocení a pak napíše hodnotící číslici 1-10 (10 je nejvyšší). Pokud bude chybět komentář k číselnému hodnocení, komentář nebude platný.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jasmine Jasmine | 4. ledna 2013 v 21:59 | Reagovat

Nápad se mi docela líbil asi proto, že to bylo tak neuvěřitelně absurdní až to bylo dobré. Moc nechápu, proč to je rozdělené na kapitoly, ale budiž. Jediné co mě neuvěřitelně štvalo byly chybějící čárky a mezery, které utekly od jinud kde být měly a nebyly. Proto dávám 8,5 bodu (pokud se půl body neuznávají, tak 9 bodů).

2 Hanča Hanča | 6. ledna 2013 v 21:08 | Reagovat

Uznávám že to bylo absurdní a omlouvám se za čárky.Body mi dáváš dobré ;-)  :-D

3 W. W. | 7. ledna 2013 v 20:08 | Reagovat

Předem chci upozornit, že tohle je pouze můj názor. Někdo s ním třeba nebude souhlasit - může se mi to pokusit vyvrátit. Já pak třeba uznám, že ten druhý měl pravdu.

Námět byl vcelku dobrý, ALE...

- Chyby, chyby, chyby. Čárky, odstavce, i/y. Úplně mě to bije do očí. Chápu, že ne každému pravopis jde, ale když máte špatně např. i/y, tak vám to Word (či jiný program) podtrhne, takže to logicky opravíte. Samozřejmě musíte nejprve zaškrnout políčko, kterým se funkce spustí. Ale úplně nejlepší je, když si to po sobě člověk přečte. Alespoň 3x.
Budu hodná, takže za tohle dávám jen 2 body dolů.

- Hlavní hrdinka byla taková roztržitá, výbušná. Neříkám, že je to špatně, protože s takovými hrdinkami se setkávám v knihách celkem často, ale musí se to lépe podat. Tahle totiž vyzařovala fakt negativně.

- Úplně tu nebylo vysvětleno to, proč se Juliina biologická matka vzdala svého dítěte. O to mi ani tak nejde, ale zkuste si přečíst zpětně scénu, kde se Julie setkává s matkou. Žádné objetí. Žádná pusa na tvář. Ani žádný úsměv či radostný pozdrav.

- Děj na sebe navazoval (scény bohužel byly strašně rychlé, takže se člověk ani nestačil pořádně nadechnout a už byl dějově někde jinde), ale nemusel být rozdělen do kapitol. Pokud to tak autorka chtěla, stačí udělat enter, tři hvězdičky (nebo vložit oddělovač), znovu enter a psát dál.

- Celé to bylo takové... dětské. Naivní. Tohle špatně taky není, ale byl to takový Disney v horším vydání. Doporučila bych to více propracovat.

- Pokud vím, limit slov (nebo znaků ?) byl určen, ale podle mě se autorka ani zdaleka nepřiblížila danému číslu (pokud jde o slova). Mohla se více rozepsat.

------

Já vím, je to jen krátká povídka a já mám mega dlouhý komentář, ve kterém rozebírám i tu nejmíň podstatnou věc. Pár věcí mě ještě napadá, ale takhle to už bohatě stačí.

Hlavně bych chtěla říct autorce povídky, ať si to tak nebere. Stačí se poučit a stejné chyby znovu nedělat. Vždyť je pravda to, co se říká: chybami se člověk učí. Příště by to mohla být povídka alespoň za osm bodů. :))

Celkový počet bodů - 3

4 Hanča Hanča | 9. ledna 2013 v 16:34 | Reagovat

Tvoje hodnocení vůbec není objektivní.Tak a v čem se mi tvůj názor nelíbí. 1. Chyby byli jen v čárkách, to uznávám. Chyby v y/i tam ale nejsou. 2. To s tou matkou... Myslím že by tak reagovala většina lidí na v podstatě cizího člověka, protože ji nikdy neviděla. 3. Limit slov překročen nebyl a nemohla jsem se víc rozepsat, protože bych to nestihla do daného data. (mimochodem druhá povídka není rozepsaná vůbec, takže proto myslím, že tvoje hodnocení není objektivní) 5. Nebyl daný žánr povídky, takže to že to byla naivní pohádka není mínus. Myslím, že některým lidem se prostě líbí jen VA a s tím člověk bohužel nic nenadělá i kdyby se snažil. Děkuju za kritiku... :-|

5 zelvicka7 zelvicka7 | Web | 11. ledna 2013 v 21:55 | Reagovat

Ahoj,
tak já bych dala 9/10, protože se mi povídka opravdu moc líbila. I když to vážně byla taková pohádečka, tak se mi tenhle styl psaní líbí a určitě to stálo hodně práce. Trochu horší byl pravopis (i když nikdo není neomylný a tys měla opravdu jen malinko chyb), takže strhávám jeden bod. Asi jsem sama, kdo dal tolik bodů, ale bylo to krásné.. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama